کلینیک جامع توانبخشی رسش
ریز نوشتن و سایر نشانه های اولیه پارکینسون
ریز نوشتن و سایر نشانه های اولیه پارکینسون ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

ترمور یا لرزش پارکینسون

اگر به بیماری پارکینسون مبتلا هستید ، ممکن است متوجه شوید که یک علامت معمول دارید: لرزش دست و پا. این یک حرکت ارادی نیست - بلکه یک لرزش است. حدود 80٪ افراد مبتلا به پارکینسون به آنها مبتلا هستند. اگرچه لرزش ممکن است آزار دهنده باشد ، اما ناتوان کننده نیست.

لرزش پارکینسون چیست؟

سایر مشکلات سلامتی مانند مالتیپل اسکلروزیس نیز می توانند باعث ایجاد لرزش شوند. اما لرزش پارکینسون متفاوت است زیرا معمولاً به صورت موارد زیر است:

  • در حال استراحت اتفاق می افتند. لرزش پارکینسون زمانی اتفاق می افتد که عضلات شما بی حرکت هستند. وقتی شما حرکت می کنید از بین می روند. هنگام خواب هم کم می شوند. به عنوان مثال ، اگر روی صندلی نشسته اید و بازوی خود را شل کرده اید ، ممکن است متوجه شوید که انگشتان شما به هم می خورند. اما اگر از دست خود استفاده می کنید ، مانند زمانی که با فرد دیگری دست می دهید ، لرزش کاهش می یابد یا متوقف می شود.
  • موزون و ریتمیک هستند. لرزش پارکینسون آهسته و مداوم است و به صورت حرکات تصادفی ، تند تند یا اسپاسم نیستند.
  • نامتقارن هستند. آنها معمولا از یک طرف بدن شما شروع می شوند. اما می توانند به دو طرف بدن گسترش پیدا کنند.

حتما مطالعه کنید : مشکلات خوردن در بیماری پارکینسون: علل و درمان ها

لرزشهای پارکینسون بر کدام قسمتهای بدن تأثیر می گذارد؟

پنج مکان اصلی برای لرزش پارکینسون وجود دارد:

1. دست ها. لرزش بیماری پارکینسون اغلب با انگشت یا دست با آنچه حرکت چرخشی قرص نامیده می شود شروع می شود. تصور کنید که یک قرص را بین انگشت شست و اشاره خود نگه داشته اید و آن را به عقب و جلو می چرخانید.

2. پا. لرزش پای پارکینسون بیشتر در حالی اتفاق می افتد که نشسته اید یا دراز کشیده اید و پاهای خود را در حالت استراحت قرار داده اید. اگر لرزش به عضلات ران شما منتقل شود. به نظر می رسد که کل پای شما می لرزد.


لرزش پا هنگام ایستادن یا راه رفتن ناپدید می شود زیرا این حرکات فعال هستند. لرزش پا یا ران هنگام ایستادن ممکن است نشانه یک بیماری دیگر باشد.

3. فک . این لرزش در افراد مبتلا به پارکینسون شایع است. ممکن است به نظر برسد که شما می لرزید. اگر لرزش، دندان های شما را به هم بزند می تواند آزار دهنده باشد و اگر از پروتزهای دندانی استفاده می کنید ، می تواند باعث تغییر مکان یا افتادن آنها شود.

جویدن لرزش را کاهش می دهد ، بنابراین آدامس ممکن است کمک کننده باشد.

4. زبان . لرزش زبان نادر است ، اما می تواند باعث لرزیدن کل سر شما شود.

5. داخلی. برخی از افراد مبتلا به پارکینسون می گویند لرزشی را در قفسه سینه یا شکم خود احساس کنند. اما از خارج دیده نمی شود.


منبع محتوا : Webmed
اشتراک

مطالب مشابه

ریز نوشتن و سایر نشانه های اولیه پارکینسون

ریز نوشتن و سایر نشانه های اولیه پارکینسون

علائم اولیه بیماری پارکینسون ممکن است شناسایی نشوند به خصوص اگر گاهاً اتفاق بیفتند. اگر علائم تکرار شونده ای را مشاهده می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

5 مرحله بیماری پارکینسون

5 مرحله بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون (پارکینسونیسم) با وجود برخی علائم قابل تشخیص است. این علائم شامل لرزش یا تکان های غیرقابل کنترل ، عدم هماهنگی و مشکلات گفتاری است. با این حال ، علائم متفاوت هستند و ممکن است با پیشرفت بیماری بدتر شوند.

ورزشهای مناسب پارکینسون

ورزشهای مناسب پارکینسون

چگونه ورزش می تواند نقش مهمی در کنار آمدن با بیماری پارکینسون داشته باشد. کلینیک رسش در این مقاله به شما می گوید که چگونه با خیال راحت تمرین کنید.

مقایسه ALS با ام اس و پارکینسون

مقایسه ALS با ام اس و پارکینسون

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که معمولاً با نام لوگریگ شناخته می شود ، بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) و پارکینسون ، سه مورد از شناخته شده ترین بیماری هایی هستند که در زیر مجموعه اختلالات نرودژنراتیو قرار می گیرند.

بیماری پارکینسون و بیماری روانی: افسردگی ، پارانویا و موارد دیگر

بیماری پارکینسون و بیماری روانی: افسردگی ، پارانویا و موارد دیگر

افسردگی و سایر اختلالات بهداشت روان می توانند از بیماری پارکینسون ایجاد شوند. بیشتر بدانید.

مشکلات خوردن در بیماری پارکینسون: علل و درمان ها

مشکلات خوردن در بیماری پارکینسون: علل و درمان ها

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در بلع مشکل دارند زیرا کنترل دهان و عضلات گلو را از دست می دهند. از کلینیک رسش بیشتر بیاموزید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید