کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

بسیاری از افراد کار درمانی را با خدمات کودکان یا توان بخشی جسمی مرتبط می دانند و از دیدن کاردرمانگرانی که در محیط های بهداشت روان کار می کنند متعجب می شوند.

اگر شما یایکی از عزیزانتان نزد متخصص کاردرمانی ذهنی می روید، دانستن نقش آنها می تواند به شما کمک کند تا بهترین مراقبت را انجام دهید. بطور کلی کاردرمان ذهنی هم در کودکان و هم بزرگسالان بسیار کاربرد دارد و در تمامی اختلالاتی نظیر اتیسم، بیش فعالی، سندرم ها، اختلالات حسی حرکتی و هم بیماری ها و اختلالات بزرگسالان کاربرد دارد.

تاریخچه کاردرمانی در بهداشت روان

کاردرمانی ریشه هایی در بهداشت روان دارد. در یک زمان ، اکثر کاردرمانگر ها در محیط های بهداشت روان کار می کردند. در دهه گذشته ، تعداد کاردرمانگر هایی در کشور که در زمینه بهداشت روان کار می کنند کاهش یافته است. (در مرتبط دانستن OT و توانبخشی جسمی و اطفال اشتباه نکرده بودید.)

با این حال ، تغییرات جدید در ارائه خدمات بهداشت روان دریچه ای برای ورود کاردرمانگران بیشتر به این حوزه فراهم کرده است.

کار درمانی ذهنی چیست ؟ 

 آنچه یک کاردرمانگر به تیم درمان بهداشت روان اضافه می کند .

آموزش کاردرمانگر نیازمند رویکردهای کلی و مناسب برای کار در محیط های بهداشت روان است. کاردرمانگرها علاوه بر آموزش دیدن در حوزه سلامت جسمی ، در موارد زیرنیز آموزش می بینند:

 • ارزیابی شناختی
 • استراتژی های حسی
 • اتحاد درمانی
 • فرایند گروهی
 • مشارکت در فعالیتهای یادگیری روزانه (ADL)
 • مهارتهای اجتماعی - عاطفی

همانند سایربخش های کاردرمانی ، هدف اصلی کاردرمانی کمک به افراد در مشارکت هرچه بیشتر در فعالیتهای روزمره است.

خدماتی که کاردرمانگرهای ذهنی ارائه می دهند

درزیر خلاصه ای از مداخلات رایجکاردرمانگرذهنی آورده شده است:

هدایت گروه ها

کاردرمانگرها در فرآیند گروهی آموزش می بینند. نمونه ای از گروه هایی که توسط کار درمانگر هدایت می شوند. عبارتند از:

 • افزایش شناخت
 • آمادگی ورود به مدرسه
 • آمادگی مهارت های ارتباطی در کودکان
 • آموزش مهارت های روزانه زندگی
 • مهارتهای زندگی
 • آمادگی شغلی
 • آشپزی درمانی
 • مدیریت مالی
 • برنامه های بهبود سلامتی (WRAP)
 • اوقات فراغت درمانی
 • تغذیه
 • گروه های حسی
 • زندگی مستقل

ارائه استراتژی های آرامش بخش و بنیادی

کاردرمانگران معتقدند که مشارکت در فعالیتهای روزمره برای بهداشت روان و سلامتی حیاتی است. کاردرمانگر شما ممکن است به شما کمک کند تا از فعالیتهای آشنا به عنوان مکانیزمهای مقابله ای استفاده کنید، مانند گوش دادن به موسیقی ، کارت بازی ، نوشتن ، نقاشی کشیدن ، آشپزی یا تمیز کردن.

کاردرمانگرها همچنین در استراتژی های حسی تسلط دارند. سیستم حسی فرد به پردازش اطلاعات او از محیط کمک می کند.افرادیکه مشکلات بهداشت روان دارند ، ممکن است توانایی آنها در پردازش این اطلاعات به خطر بیفتد ، که می تواند به احساس بی قراری و عدم امنیت منجر شود.

استراتژی های حسیبه منظور کمک به پردازش اطلاعات ، سیستم های پردازش اساسی فرد را فعال می کنند ، به افراد کمک می کند احساس امنیت و آرامش کنند. استراتژی های حسیمی تواند برای افرادی که ممکن است نتوانند از گفتار درمانی بهره مند شوند موثر باشد.

 

 استراتژی های آرامش بخش و بنیادی کاردرمانی ذهنی

 

اتاق های حسی

کاردرمانگر ها بخشی از یک حرکت بزرگتر برای ایجاد اتاق های حسی در بخش های بهداشت روان هستند. اتاق های حسی مکان هایی هستند که افراد می توانند برای احساس امنیت به آنجا بروند.این اتاق ها اغلب دارای ابزاری برای کمک به تشنج زدایی و ایجاد حس آرامش هستند. استفاده از این مفهوم ساده به کاهش چشمگیر سطح انزوا و خودخوری در برخی از بخش ها کمک کرده است.

ارزیابی آمادگی ترخیص

کاردرمانگر ها یکروش ارزیابی دارند که از آن برای ارزیابی آمادگی ترخیص به روشی استاندارد استفاده کنند. این اطلاعات می تواند به تیم درمانی شما کمک کند که میزان نیاز شما به مراقبت در هنگام ترخیص را مشخص کنند و روند بهبود شما را ارزیابی کنند.

ارزیابی سلامتی جسمی

یکی از صلاحیت های مهم که متخصصان کاردرمانی را از سایر متخصصان بهداشت روان متمایز می کند ، سابقه آنها در توانبخشی جسمی است. مشکلات بهداشت روان اغلب با مشکلات مربوط به بهداشت جسمی همراه هستند. در یک بخش بهداشت روان ، می توانید یک کاردرمانگر را ببینید که به تمام حوزه های افزایش قدرت ، تنظیم صندلی های چرخدار ، توصیه تجهیزات کمکی یا هر کار دیگری که در حیطه کار درمانی باشد پرداخته است.

کمک به استقلال ایمن

در نهایت ، کاردرمانگر شما به دنبال کمک به شما در انجام فعالیت های روزمره است. اگر مشکلات ذهنی شما توانایی انجام فعالیت های روزمره را به خطر می اندازد ، در مورد نگرانی های خود با یک کاردرمانگر صحبت کنید. اگر آنها ابزاری برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای شما ندارند ، می توانند به عنوان یک نیروی کمکی عمل کنند و شما را در دریافت کمک های لازم همیاری کنند.

تخصص در بهداشت روان

بسیاری از کاردرمانگر ها یا از طریق تحصیل ، آموزش در محل کار یا مطالعه مستقل در مراقبت از بیماران تروما و مدل بهبودی آنها تخصص دارند. برخی از کاردرمانگر ها نیز برای دریافت مدرک CPRP اقدام می کنند.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

مشاوره رایگان ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲