آیا کودک 2 یا 3 ساله من مشکل تاخیر در گفتار دارد؟
آیا کودک 2 یا 3 ساله من مشکل تاخیر در گفتار دارد؟ ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
درمان لکنت زبان در کودکاناختلالات گفتار و زبان

درمان لکنت زبان در کودکان

آیا کودک من به گفتاردرمانی نیاز دارد ؟

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا کودک خود را به گفتاردرمانی ببرید یا نه ، تصمیم دشواری است. بسیاری از والدین نگرانند که بردن کودک برای معالجه باعث افزایش آگاهی او در مورد لکنت و در نتیجه تأثیر منفی بر روی او می شود ، یا برخی در مورد زمان مناسب برای شروع درمان کودک خود اطمینان کافی ندارند ، به خصوص وقتی که نظرات گمراه کننده "صبر کنید" و ببینید "چه می شود را می شنوند. علاوه بر سردرگمی ، تحقیقات حاکی از آن است که تا 70٪ از کل کودکانی که دچار لکنت می شوند ، بدون گفتاردرمانی ، خود به خود خوب می شوند. البته ، تحقیقات همچنین نشان می دهند که اگر کودکی بیش از یک سال لکنت داشته باشد ، احتمال اینکه بدون هیچ گونه گفتاردرمانی خوب شود ، کاهش می یابد.

متأسفانه ، هیچ گایدلاین قطعی در مورد بهترین زمان برای شروع درمان وجود ندارد ، اگرچه بیشتر آسیب شناسان گفتار زبان ، شروع درمان را طی 6 تا 12 ماه پس از شروع لکنت ، پیشنهاد می کنند. چیزی که به طور قطع می دانیم این است که همه کودکان می توانند از درمان بهره مند شوند ، اما نتایج برای کودکان مختلف متفاوت است.

پس از گفتاردرمانی ، لکنت برخی از کودکان به طور کامل از بین می رود. برخی دیگر روش هایی را یاد می گیرند که به آنها کمک می کند تا لکنت کمتری داشته باشند ، در حالی که بعضی دیگر یاد می گیرند حتی با وجود داشتن لکنت، طوری صحبت کنند که برایشان آسان تر و راحت تر باشد و آنها را مضطرب نکند. از همه مهمتر ، همه کودکان می توانند یاد بگیرند که در مهارت های گفتاری خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند ، حتی با وجود داشتن لکنت زبان.

تصمیم گیری برای بردن کودک به لکنت درمانی گام مهمی در کمک به کودک است. هنگامی که این تصمیم را گرفتید ، کسب اطلاعات در مورد لکنت و درمان لکنت به شما کمک می کند تا در مورد موارد زیر تصمیم بگیرید:

 • کدام آسیب شناس گفتار زبان برای شما و فرزند شما مناسب است.
 • تعداد ، مدت و هزینه درمان
 • اهداف احتمالی گفتاردرمانی
 • و میزان موفقیت مورد انتظار

انتخاب آسیب شناس گفتار زبان

چگونه می توانید یک آسیب شناس گفتار زبان (SLP) مناسب برای خود و فرزندتان پیدا کنید؟ اولا ، تا آنجا که می توانید در مورد لکنت زبان بیاموزید تا بدانید آیا گفتاردرمانگر مد نظر شما در مورد لکنت کودکان دانش کافی دارد یا خیر. ممکن است بخواهید درباره لکنت درمانی بیشتر بخوانید. این وب سایت ، همانند سایر مطالب ما برای خانواده ها ، اطلاعاتی در مورد لکنت و درمان لکنت را نیز به شما ارائه می دهد.

همچنین ، از یک لیست ارجاع استفاده کنید. لیست درمانگران ما شامل اسامی افرادی است که در زمینه درمان لکنت زبان تخصص دارند. اگر کسی در نزدیکی شما نیست ، با بخش آموزش مدارس منطقه ، بیمارستان یا کلینیک گفتار و شنوایی تماس بگیرید.

هنگامی که با آسیب شناس گفتار ملاقات کردید ، با آنها صحبت کنید. سوالات مهمی وجود دارد که بخواهید بپرسید ، اما به طور خاص چند سوال بسیار مهم هستند.

چقدر در ارزیابی و درمان لکنت احساس راحتی می کنید؟ این سوال مهمی است زیرا برخی از آسیب شناسان گفتار در کار با لکنت راحت نیستند.

با چند کودک ارای لکنت کار کرده اید؟ این به شما کمک می کند تا تشخیص دهید آیا آسیب شناس گفتار تجربه مورد نیاز شما را دارد یا خیر.

به نظر شما اهداف اولیه لکنت درمانی برای کودک چه باید باشد؟ این به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا نظرات آسیب شناس گفتار درباره اهداف با نظرات شما مطابقت دارد یا خیر.

در گفتاردرمانی از چه رویکردهایی استفاده می کنید؟ جلسات درمان هر چند وقت انجام می شود؟ مهم است که درمان در زمانی تنظیم شود که برای شما ، فرزندتان و گفتار درمانگر مناسب باشد. گاهی اوقات برنامه درمانی که آسیب شناس گفتاری ارائه می دهد به دلیل شغل شما ، زمان خواب فرزندتان یا سایر موارد خانوادگی برای شما مناسب نیست. دنبال کردن درمان نباید خیلی ناخوشایند یا استرس زا باشد.

به نظر شما نقش والدین در گفتاردرمانی چیست؟ برای اکثر کودکان ، میزان موفقیت آنها در درمان با میزان حمایت خانواده از آنها در ایجاد تغییرات ضروری، ارتباط مستقیم دارد. یافتن یک آسیب شناس گفتار زبان که معتقد باشد شما نقش مهمی در درمان دارید و مایل باشد به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه به بهترین شکل به کودک خود کمک کنید قسمت مهمی از این روند است.

حتما مطالعه کنید : آخرین تحقیقات روز دنیا برای لکنت زبان

تعداد ، مدت و هزینه جلسات درمانی

میزان جلسات لکنت درمانی مورد نیاز و مدت زمان لازم با یکدیگر مرتبط بوده و معمولاً برای هر کودک متفاوت است. تصمیم گیری در مورد میزان نیاز به درمان و فواصل زمانی بین جلسات معمولاً پس از ارزیابی لکنت انجام می شود.

پس از اتمام مراحل ارزیابی ، آسیب شناس گفتار نتایج را برای شما توضیح می دهد و با هم می توانید در مورد مدت زمانی که می توانید انتظار داشته باشید فرزندتان تحت معالجه قرار گیرد و فواصل زمانی بین جلسات ، صحبت کنید. طول و میزان درمان به میزان نیاز کودک ، نوع درمان و شدت مشکل لکنت بستگی دارد.

انتظار موفقیت

همانطور که برای رسیدن به اهداف مد نظر برای کودک خود با آسیب شناس گفتار همکاری می کنید ، معیارهای موفقیت خود را نیز تعیین کنید. برقراری ارتباط موثر و زندگی موفق با لکنت باید از مهمترین این معیارها باشند.

اهداف درمانی

لکنت درمانی برای کودکان معمولاً به معنای یادگیری راحت تر صحبت کردن و ایجاد احساسات و نگرش مثبت در مورد حرف زدن است. در نتیجه ، طول و نوع درمان بسته به نیاز فرزند شما بسیار متفاوت است. لیستی از اهداف درمانی نمونه برای کودکان شامل موارد زیر است:

 • کاهش دفعات لکنت زبان ؛
 • کاهش تنش و مبارزه در لحظه های لکنت زبان ؛
 • تلاش برای کاهش اجتناب از کلمات یا شرایط خاص ؛
 • دانستن بیشتر درباره لکنت زبان
 • استفاده از مهارت های ارتباطی موثر مانند تماس چشمی یا عبارت سازی.

همکاری با یک آسیب شناس گفتار که از دانش کافی در حوزه لکنت زبان برخوردار است ، به کودک شما کمک می کند تا با موفقیت و به خوبی صحبت کند.


منبع محتوا : stutteringhelp

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. اعظم محمدی
  اعظم محمدی

  با سلام کودک سندرم دان دارم که 7 ساله است در تکلم کلمات دچار مشکل می باشد ایا با گفتار درمانی میتوانیم به صحبت کردن متادل فرزندم امیدوار باشم

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. کودکان سندرم مثه کودکان عادی هستن.فقط کمی کندتر می باشند. مثلا لاک پشت و خرگوش. قطعا با گفتاردرمانی مداوم مشکلات‌کودکتون برطرف و روز به روز بهتر خواهد شد

 2. مرتضی کرمی
  مرتضی کرمی

  با سلام ایا لکنت فرزند 6 ساله من در بیام کلمات ممکن از از کم شنوایی نیز اتفاد افتاده باشد چون احساس میکنم که برخی اوقات کلمات و صدا ها را دیر تشخیص میدهد و این باعث نگرانی ما شده است

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. لکنت را باید جدا از اختلالات دیکر در نظر گرفت.اگر قبلا تست های شنوایی دادین  کودک‌شما کم‌شنوایی ندارد ولی ممکن است در مهارت های شنیداری مشکل داشته باشد و نیاز به ارزیابی دارد اما به طور کلی لکنت ربطی به مشکلات شنیداری ندارد

 3. محمد جواد
  محمد جواد

  با سلام چه علائمی باید در کودک مشاهده نماییم که متوجه شیم که فرزند من دچار لکنت زبان است یا اینکه دیر به حرف خواهد افتاد. ایا معیار دقیقی برای سنجش این نقیصه داریم یا خیر

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. علائم تاخیر زبانی مشخصه. بر اساس الگوی رشد طبیعی باید مقایسه کنیم. کودک ۱۸ ماهه معمولا باید ۲۰ کلمه بیان کند و شناخت ۱۰۰ کلمه را داشته باشد. کودک در ۲ سالگی باید جملات مختلف ساده را بیان کند. و حدودا ۵۰ تا ۲۰۰ کلمه بیانی داشته باشد. مهارت های شناختی و درکی کودک باید طبیعی باشد. در مورد لکنت هم علائم مشخصی معمولا مثه کشش کلمات و یا صداها، تکرار کلمات و یا صداها، قفل در کلمات و یا مکث های غیر طبیعی در گفتار وجود دارد.

 4. مرتضی نوروزی
  مرتضی نوروزی

  ایا نحوه گفتار درمانی در سن الان کودک تاثیر دارد یا خیر چون من دو تا کودک 5 و 9 ساله دارم که احساس میکنم هر دوتاشون دارای لکنت کمی هستند و میخوام تا دیر نشده برای درمان این لکنت اقدام کنم

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام بله نحوه ی درمان‌ لکنت در کودکان پیش دبستانی یا قبل از مدرسه با درمان در کودکان مدرسه رو متفاوته. گاها ممکنه شباهت هایی وجود داشته باشه اما به طور کلی روش ها متفاوت از هم هستند.

 5. احمد رضا درویشی
  احمد رضا درویشی

  ایا راهکاری هست که بنده در منزل هم بتوانم با کودک خود کار کنم و گفتار درمانی را در منزل داشته باشم چون در این شرایط کرونایی رفت و امد بسیار سخت و خطرناک است مخصوصا با داشتن کودک 9 ساله

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. بله گروه تخصصی توانبخشی رسش توانبخشی از راه دور یا تله ریهب رو نیز به عهده داره. شما میتونین با مرکز هماهنگ کنین و درمان انلاین رو بر اساس نیاز کودک شروع کنین.

 6. ندا گروسی
  ندا گروسی

  برای دریافت نوبت گفتار درمانی دختر 8 ساله ام میخواستم بدونم که به چه صورت باید نوبت گرفت و اینکه هزینه های جلسات و تعداد این جلسات به چه عواملی بستگی دارد

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. برا نوبت اول با کلینیک هماهنگ کنین و جلسه اول ارزیابی توسط دکتر نیکبخت متخصص گفتاردرمانی و درمانگر تخصصی اختلالات رشدی انجام‌میشه و اگه مشکلی وجود داشته باشه مشکلات کودکتون کاملا بهتون توضیح داده میشه و انشالله که مشکلی نباشه مشاورات لازم داده میشه.

 7. علی گروسی
  علی گروسی

  سلام روز بخیر پوزش میخوام به صورت کلی ایا همه کودکان در یک سن خاصی شروع به صحبت کردن میکنند یا خیر واینکه دختر و پسر بودنهم در شروع صحبت کردن تاثیری دارد یا خیر

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام سن رشدی زبانی و کلامی کودک الگوی مشخصی داره. مثلا ما انتظار داریم در ۶ ماهگی کودکان غان و غون داشته باشن و در ۹ ماهگی این صداها اهنگین بشه و تو ۱ سالگی اولین کلمه رو از کودکان بشنویم. اما برخی کودکان ممکنه زودتر اولین کلمه رو بیان کنن و برخی دیرتر. بطور کلی برای رشد کلام‌کودک باید به مهارت های پیش نیاز کلامی توجه کنیم و اگه کودکی در این مهارت ها مشکل داشت سریعا به گفتاردرمانگر مراجعه کنیم.معمولا دختر و پسر بودن تاثیری نداره

 8. زهرا نوروزی
  زهرا نوروزی

  پسر 5 ساله من کلمات را خوب بیان نمیکند ایا برای رفع این مشکل نیاز است که به جلسات گفتار درمانی مراجعه داشته باشم و اینکه به نظر شما تعداد این جلسات چه مقدار باید باشد. ممنون از سایت خوب و مطالب آموزنده ای که ارائه میکنید

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   با سلام. یکی از مشکلاتی که در سنین قبل از مدرسه اگه اصلاح نشه میتونه منجر به اختلالات خوندن و نوشتن بشه همین اختلال در تلفظ می باشد. درمان اختلالات تولیدی یا تلفظی گفتار قبل از مدرسه بسیار حائز اهمیته. تعداد جلسات بستگی به تعداد خطاهای تلفظی کودک شما و مهارت های یادگیری کودک دارد.حتما سریعا درمان را شروع کنید.

 9. زهرا قنبری
  زهرا قنبری

  با سلام ایا کودکانی هم که در سنین کم دیر به حرف زدن میافتند هم نیاز دارند که در جلسات گفتار درمانی شرکت داشته باشند و یا نگرانی خاصی بابت این موضوع نباید داشته باشم چون این مشکل الان برای دختر 3 ساله خودم اتفاق افتاده احساس میکنم نسبت به کودکان هم سن خودش حروف کمتری ادا میکنه

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. یه موضوع بسیار مهمی که باید بهش توجه کنیم سن زبانی کودک اگه کودک شما به لحاظ زبانی از کودکان هم سن عقب تره حتما باید درمان بشه و این تاخیر میتونه در مراحل بعدی زندگی هم با کودکتون همراه باشه. حتما برای ارزیابی به گفتاردرمانگر مراجعه کنید.

 10. محمد مسلمی
  محمد مسلمی

  برای درمان لکنت زبان ایا سن خاصی باید داشته باشیم یا خیر من از کودکی مشکل لکنت دارم متاسفانه به دلیل نبود امکانات و عدم تمکن مالی موفق به درمان نشدم الان 33 سال دارم ایا امکان درمان افرادی مثل من هم وجود دارد یا خیر

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   با سلام. درمان لکنت میتونه در هر سنی انجام بشه و پروتکل های درمان لکنت در بزرگسالان با درمان لکنت در کودکان کاملا متفاوته.هرچند سرعت درمان‌در دوران کودکی بسیار بیشتره ولی در سنین بزرگسالی هم میشه به روانی گفتار رسید.

 11. علی محمدی
  علی محمدی

  سلام ممنون از مطلب خوبی که ارائه کردید. یک سوال دارم واینکه کودک من الان 4 ساله است و دارای لکنت کمی می باشد خود من هم در کودکی لکنت داشتم ایا نیاز است که به موسسات گفتار درمانی مراجعه کنم یا خیر چون در زمان کودکی خودم بسیار ناراحت بودم این اتفاق.

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   با سلام. ممنون از سوال بسیار خوبتون.علل لکنت میتونه متفاوت باشه. بخشی از علت لکنت میتونه ارثی باشه.بنابراین درمان به موقع به خصوص تو سن قبل از مدرسه بسیار اثر بخشه و یادتون باشه بهترین راه و تنها راه درست درمان لکنت گفتاردرمانی و درمانگر با تجربه در این زمینه ست.

سوال خود را از ما بپرسید
مشاوره رایگان۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲