چطور والدین کودکان بیش فعال، آنها را برای ورود به مدرسه آماده کنند
چطور والدین کودکان بیش فعال، آنها را برای ورود به مدرسه آماده کنند ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
راه های کنترل اختلال بیش فعالی و نقص توجه بدون استفاده از داروبیش فعالی

راه های کنترل اختلال بیش فعالی و نقص توجه بدون استفاده از دارو

اگر کودک شما مبتلا به بیش فعالی تشخیص داده شده است ، حتما می خواهید بدانید چه چیزی می تواند به او کمک کند. دارو تنها راه درمان آن نیست. موارد دیگری نیز می توانند کمک کننده باشند و بسیاری از آنها می توانند همراه با دارو یا سایر درمان های غیر دارویی استفاده شوند. با پزشک خود مشورت کنید تا یک برنامه درمانی ارائه دهد که برای کودک شما بهتر باشد.

رفتاردرمانی

این نوع درمان ، که به عنوان رفتار درمان شناختی نیز شناخته می شود ، می تواند علائم بیش فعالی فرزند شما را کاهش دهد و به آنها کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند. بیشتر اوقات ، این روش بر شناسایی و تغییر افکار آنها برای تغییر رفتارشان متمرکز است. تحقیقات نشان می دهد که این روش در بهبود ذهن و تمرکز و کاهش رفتار تکانشی بسیار خوب عمل می کند. افراد مبتلا به بیش فعالی اغلب دارای مشکلات بهداشت روان مانند افسردگی یا اضطراب هستند و رفتار درمانی به این موارد نیز کمک می کند. وقتی با داروهای بیش فعالی همراه شود ، این روش معمولاً بهترین نتیجه را دارد.

رفتار درمانی برای والدین

به عنوان بخشی از رفتار درمانی ، والدین در یک کلاس شرکت می کنند یا با یک متخصص بیش فعالی ملاقات می کنند تا یاد بگیرند که چگونه به کودک در مدیریت علائم بیش فعالی کمک کنند. این کار می تواند به بهبود رفتار کودک و تقویت رابطه شما با او نیز کمک کند.

رفتار درمانی برای معلمان

معلمان نیز روشهایی را برای سهولت کار با کودکان مبتلا به بیش فعالی فرا می گیرند. از آنجا که تخمین زده می شود نزدیک به 10٪ از کودکان این بیماری را دارند ، این آموزش می تواند به معلمان بسیاری از دانش آموزان کمک کند - نه فقط فرزند شما. مدارس به حمایت از دانش آموزان مبتلا به بیش فعالی کمک می کنند. اگر می خواهید ببینید آیا معلم فرزند شما چنین آموزش هایی دیده است یا خیر ، با معلم یا مدیر مدرسه او ملاقات کنید و درباره آنچه از رفتار درمانی یاد گرفته اید بحث کنید.

مربی گری

این نوع جدیدتری از درمان بیش فعالی است. مربیان - که بعضا مربیان اجرایی یا مربیان سازمانی نامیده می شوند - همان درمانگران یا پزشکان نیستند. برخی از مربیان ممکن است درمانگران دارای مدرک یا متخصصین پزشکی باشند ، اما در طول مربیگری از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند. آنها به کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی کمک می کنند مهارتهایی را یاد بگیرند که به آنها در مدیریت علائم کمک کند. به عنوان مثال ، مربیان می توانند در هدف گذاری ، حل مسئله و مدیریت زمان کمک کنند.

حتما مطالعه کنید :

درمان های اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)

نوروفیدبک

نوروفیدبک - که به آن آموزش مغزی یا بیوفیدبک EEG نیز گفته می شود - شامل قرار دادن کلاه دارای سنسورهایی بر روی پوست سر کودک شما برای نظارت بر امواج مغزی او است. زمانی که کودک شما کلاه دارای سنسورها را روی سرش می گذارد ، با استفاده از مغز خود یک بازی کامپیوتری انجام می دهد که به او کمک می کند تا در مورد مغزش یاد بگیرند. ایده این است که یادگیری در مورد مغز و نحوه کنترل آن می تواند به کاهش علائم بیش فعالی کمک کند. هنوز حکم قطعی در مورد نوروفیدبک صادر نشده است. اما استفاده از آن هیچ عارضه جانبی ندارد و برخی تحقیقات نشان می دهند که توانایی برخی از بچه ها را در توجه ، مدیریت زمان و متمرکز ماندن در کار بهبود می بخشد. همچنین نشان داده شده است که باعث کاهش رفتار تکانشی و بی قراری می شود.

موسیقی درمانی

کودکان مبتلا به بیش فعالی اغلب با استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. موسیقی می تواند آرامش بخش باشد، به همین دلیل برخی از کارشناسان فکر می کنند موسیقی داروی خوبی است. علاوه بر این موسیقی شروع ، پایان و ریتم دارد. برخی از کارشناسان فکر می کنند که این ساختار می تواند به کودکان مبتلا به بیش فعالی کمک کند تا از پس فعالیت های روزمره بر بیایند. قرار نیست موسیقی درمانی جایگزین رفتار درمانی یا دارو شود. بیشتر متخصصان بیش فعالی از آن در کنار سایر روش های درمانی استفاده می کنند.

تکنولوژی کمکی (AT)

بیش فعالی بر لوب های فرونتال مغز تأثیر می گذارد - این منطقه به فرد کمک می کند تا سازمان یافته باشد و برنامه ریزی کند. به همین دلیل ، کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است برای انجام تکالیف و وظایف خود در خانه مشکل داشته باشند. برخی والدین در می یابند که تکنولوژی کمکی - مانند برنامه های تلفن همراه ، تقویم های آنلاین ، صفحه خوان ها و ماشین حساب های گفتاری - به کودکان در جلب توجه کودک آنها کمک می کند. بسیاری از بچه ها صفحه نمایش را دوست دارند و ممکن است تمایل بیشتری به استفاده از برنامه هایی داشته باشند که با تلفن همراه ، تبلت یا رایانه است. هیچ نوع برنامه ای وجود ندارد که م موثرترین باشد ، بنابراین ممکن است مجبور شوید چندین ابزار تکنولوژی را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای فرزند شما بهتر است. البته صرف زمان زیاد با صفحه نمایش ممکن است علائم برخی از کودکان را بدتر کند.

ورزش

ورزش منظم بسیاری از علائم بیش فعالی را از بین می برد. این کار می تواند به کودکان کمک کند تا توجه کنند و همچنین می تواند روحیه آنها را تقویت کند. ورزش حتی ممکن است احتمال انجام کارهای خطرناک مانند سرعت زیاد هنگام رانندگی ، یا سو مصرف الکل در فرزند شما را کاهش دهد. یک دلیل؟ حتی فعالیتهای بدنی کوتاه نیز می تواند سطح مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین را افزایش دهد.

داشتن فعالیت همچنین به خواب کمک می کند. اگر کودک شما خیلی چشم هایش را نمی بندد ، این موضوع می تواند علائم بیش فعالی او را شدید تر کند.

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی بد باعث بیش فعالی نمی شود. اما کارشناسان می گویند که یک رژیم غذایی مغذی پر از میوه و سبزیجات ، غلات سبوس دار و پروتئین بدون چربی برای رشد سالم مغز مهم است.

تعداد اندکی از تحقیقات نشان می دهند که پس از قطع مصرف هر چیزی که حاوی رنگهای غذایی مصنوعی (رنگ های خوراکی را می توان در برخی از آب نبات ها ، غلات و سایر غذاها یافت) است، علائم بیش فعالی در برخی از کودکان (اما نه همه) ، بهبود می یابد. سطح مناسب اسیدهای چرب امگا 3 و سایر مواد مغذی مانند روی نیز ممکن است کمک کند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که یک نوع رژیم غذایی می تواند علائم را تا حد زیادی مهار یا بیش فعالی را درمان کند.

مکمل ها

در حالی که ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی شما می توانند به سلامت مغز شما کمک کنند ، اما مشخص نیست که آیا برخی از مکمل های غذایی می توانند به بیش فعالی کمک کنند یا خیر. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های روی ممکن است به کودکان مبتلا به ADHD کمک کند تا کم تر بیش فعال بوده و رفتار تکانشی داشته باشند. مطالعات دیگر نشان می دهند که مکمل های روغن ماهی نیز ممکن است به بهبود علائم بیش فعالی کمک کنند. اما تحقیقات بیشتری لازم است. قبل از مصرف هرگونه داروی جدید ، از جمله مکمل های بدون نسخه ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های کایروپراکتیک

این یک گزینه درمانی بحث برانگیز بیش فعالی است. متخصصان جراحی معتقدند که مشکلات ستون فقرات مانند "خارج از راستا بودن" ممکن است در علائم بیش فعالی نقش داشته باشند. یک مطالعه کوچک نشان می دهد برخی از کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است از مراقبت های کایروپراکتیک سود ببرند. اما متخصصان نمی دانند که آیا تنظیم ستون فقرات می تواند بر نواحی مغزی که در بیش فعالی نقش دارند تأثیر بگذارد یا خیر.

برای دریافت مشاوره رایگان درمان بیش فعالی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما هستیم .


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

سوال خود را از ما بپرسید
مشاوره رایگان۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲