کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
اتاق حسی

اتاق حسی

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

اتاق حسی چیست؟

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است. همه چیز در فضا با دقت انتخاب و در جای خود قرار داده شده است تا افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) ، اختلال طیف اتیسم (ASD) یا افرادی که در استفاده از حواس خود مشکل دارند بتوانند در یک محیط حمایتی و راحت، آرامش پیدا کرده و بازی کنند.

تاریخچه

مدتی است که از ایجاد اتاق های حسی می گذرد. آنها در اوایل دهه 1970 توسط درمانگران هلندی جان هالسژ و اد ورهول به دنیا معرفی شدند که هدف نهایی آنها کمک به افراد دارای ناتوانی بود تا با تلفیق آرامِ بازی و تجربیات حسی از محیط خود لذت ببرند.

با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی ، محبوبیت آنها در سالهای اخیر بسیار افزایش یافته است. امروزه می توانید اتاق های حسی را در خانه ها ، مدارس ، کلینیک ها ، خانه های سالمندان و حتی محیطهای کار پیدا کنید.

تلفیق حس ها ، حس عمقی و رفتارهای خود تحریکی

اتاق های حسی برای کمک به موارد زیر طراحی شده اند: تلفیق حسی ، حس عمقی و رفتارهای خود تحریکی. تمام کلمات ذکر شده در درک اصل آنچه اتاق های حسی انجام می دهند و اینکه چگونه می توانند به مردم کمک کنند مهم است.

تلفیق حسی

یک فرایند نروبیولوژیکی ذاتی است و به ادغام و تفسیر تحریک حسی از محیط توسط مغز اشاره دارد. در مقابل ، اختلال عملکرد یکپارچه حسی نوعی اختلال است که در آن ورودی حسی به طور مناسب در مغز تلفیق یا سازماندهی نشده است و ممکن است درجات مختلفی از مشکلات در رشد ، پردازش اطلاعات و رفتار را ایجاد کند.

از افرادی که اختلال عملکرد تلفیقی حسی دارند اغلب به عنوان "جویندگان حسی" یاد می شود. آنها افرادی هستند که ممکن است با اختلال پردازش حسی (SPD) تشخیص داده شوند. ممکن است فردی با SPD در پردازش هریک از ورودی های حسی در محیط های مختلف دچار مشکل شود. حواس در نهایت به صورت سیگنال هایی در مسیرهای عصبی ما ظاهر می شوند و این سیگنال ها می توانند متفاوت از افراد فاقد SPD تفسیر نشوند.

حس عمقی به نوعی مرتبط با ادغام حسی است ، حس عمقی فهم این است که بدن فرد بر اساس تفسیر فیدبکی که فرد از محیط خود دریافت می کند در کجای فضا آغاز می شود و در کجا به پایان می رسد. بسیاری از افراد با نیازهای خاص با فیدبک حس عمیق دست و پنجه نرم می کنند زیرا بسیاری از آنها در پردازش حسی و تلفیق حسی مشکل دارند.

رفتارهای خود تحریکی ، که به عنوان خود تحریکی شناخته می شود ، یک محصول جانبی از اختلال عملکرد یکپارچه حسی است، رفتارهایی شبیه به دست زدن ، پریدن ، تکان خوردن و جویدن. این رفتارها می توانند واضح ، همیشگی و تکراری باشند. افراد اغلب به دلیل اینکه محیط آنها تحریک حسی کافی برای آنها ایجاد نمی کند ، دچار خود تحریکی می شوند. اتاق های حسی تحریک اضافی را به صورت متمرکز و کنترل شده فراهم می کنند.

چه کسی می تواند از یک اتاق حسی یا یک محیط چند حسی بهره مند شود ؟

هرکسی. در حالی که این محیط ها معمولاً با کودکان در ارتباط هستند ، افراد در هر سن و توانایی می توانند از فضایی امن بهره مند شوند تا بتوانند خود را تنظیم کرده و تمرکز خود را تجدید کنند. اتاق های حسی قبلاً فقط در خانه ها ، کلینیک ها و مدارس یافت می شدند. اکنون می توان آنها را در خانه های سالمندان ، محل های کار و مکان های عمومی مانند باغ وحش ها و موزه ها یافت.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است. برای مشاوره رایگان با با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس بگیرید .

چه چیزهایی در یک اتاق حسی وجود دارند ؟

برنامه ریزی یک محیط چند حسی با نیازهای حسی کاربر مورد نظر یا کاربران آن فضا آغاز می شود. یک متخصص کاردرمانی که می تواند محیط حسی ارائه دهد به شما کمک میکند تا بفهمید چه مواردی بریتان مفیدتر خواهند بود.

فضا نیز نکته دیگری است. محیط های چند حسی اغلب با توجه به میزان فضای اختصاص داده شده به آنها تعریف می شوند.البته این بدان معنی نیست که یک اتاق کامل از یک گوشه کوچک موثرتر است. در حین برنامه ریزی ، فضاهای کوچکتر به کمی تخیل و فکر بیشتری نیاز دارند.

با تمام این توضیحات ، در زیر لیستی خلاصه از محبوب ترین آیتم های اتاق حسی بیان می شود.

روشنایی فیبر نوری

روشنایی فیبر نوری

یکی از جذاب ترین و با دوام ترین آیتم ها برای یک اتاق حسی یا یک فضای چند حسی ، هر چیزی از دسته فیبر نوری است.آبشار فیبرنوری گرفته ، کیسه حبوبات نوری ، اسپری نور فیبر نوری و ... می توانند برخی از نیازهای حسی کاربران را برآورده کنند.

پنل LED درخشان

پنل LED درخشان

نورهای ملایم چراغ های تغییر رنگ دهنده پنل ال ای دی می توانند رنگ آرام را در فضای اتاق ایجاد کنند. افکت تغییر آهسته پنل تواند به طور بصری کاربر را تحریک کند و تاثیر آرامش بخشی را برای او داشته باشد.

حتما مطالعه کنید : موسیقی درمانی چگونه در درمان بیماری ها کمک می کند.

ماسه بازی حسی

ماسه بازی حسی

این مورد لمسی است و حس لامسه کاربر را درگیر می کند. پالت های ماسه حسی کوچک برای فیدبک حس عمقی طراحی شده اند به گونه ای که مانند شن و ماسه واقعی به پوست کاربر نمی چسبند. نیازی به گفتن نیست که رنگ پالت ماسه به آرامی بین طیف کاملی از رنگ های رنگین کمان جابجا می شود.

گودال توپ

گودال توپ

شما نمی توانید از یک گودال توپ در اتاق لذت نبرید. بچه ها در هر سنی می توانند بپرند و سرگرم شوند. گودال های توپی روش های ایمن ، نرم و سرگرم کننده برای اطمینان از این هستنند که بچه ها از تلفیق حسی و حس عمقی مورد نیاز خود برخوردار شوند ، و در عین حال به مهارت هماهنگی چشم و برخی مهارت های حرکتی ظریف سرعت بدهند.

کرش پد

کرش پد

چیزهای زیادی در این دنیا وجود دارد که اجازه ندارید روی آن بپرید ، اما کرش پد یکی از آنها نیست. هرکسی می تواند خود را درون فوم نرم و فشاری کرش پد بیاندازد. سقوط به روشی ایمن می تواند به کودکان کمک کند تا با تعامل مستقیم با محیط ، حس عمقی خود را بهبود بخشند.

پروژکتور دیواری

پروژکتور دیواری

پروژکتور Opti Aura با فراهم کردن رنگ ها و تصاویری که به آرامی تغییر می کنند یکی دیگر از ابزارهای عالی برای کمک به تمرکز کودکان است. توپ های نوری چرخان نیز که دارای نور متغیر و منظم هستند یک نور آرامش بخش را در فضا منتشر می کنند.

لوله حباب

لوله حباب

لوله های حبابی یکی از جالبترین و ساده ترین اسباب بازی های یک اتاق حسی است. آنها حواس شنیداری و بینایی را درگیر می کنند.

تاب ها

تاب ها

واقعاً با وجود تاب نمی شود حال کسی بد باشد، تاب ها یک روش عالی برای تحریک حس عمقی ، بازخورد وستیبولار و عادی سازی حرکت سانتریپتالی هستند.

پنل های دیواری فعالیت

پنل های دیواری فعالیت

ابزارهای حرکتی ظریف هرگز به این خوبی نبوده اند. پانل های دیواری فعالیت یک روش عالی برای کمک به افرادی هستند که به مهارت های حرکتی ظریف نیاز دارند تا مهارت خود را به روشی سرگرم کننده و جذاب تقویت کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان برای اتاق حسی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.


منبع محتوا : Especialneeds
اشتراک

مطالب مشابه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

از پتوی سنگین می توان برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم استفاده کرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

رژیم غذایی خاص یا ویتامین جادویی وجود ندارد که بتواند بیش فعالی، تکانشگری و سایر علائم اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) را مهار کند ، اما حذف کردن برخی از غذاهای ناسالم ممکن است تغییراتی ایجاد کند ، این را یک بررسی جدید نشان می دهد.

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

اگر به بیماری پارکینسون مبتلا هستید ، باید متوجه شده باشید که دست ها ، پاها یا فک شما می لرزد.ما در اینجا 5 نوع از لرزش های پارکینسون رو مورد بررسی قراردادیم که می توانید آنها را با دارو یا جارجی کنترل کنید. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

بلع و مشکلات گفتاری از عوارض مولتیپل اسکلروزیس است. در کلینیک رسش درباره اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات و درمان مشکلات گفتاری بیشتر بدانید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید