کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹

پتوی سنگین چیست ؟

پتوی سنگین نوعی پتو است که مجهز به وزنه توزیع شده به طور یکنواخت است. این وزنه ها آن را سنگین تر از یک پتو معمولی می کند و فشار و احتمالاً احساس امنیتی را برای فردی که از آنها استفاده می کند فراهم می کند.

در جامعه اتیسم ، پتوهای سنگین اغلب توسط متخصصین کاردرمانی (OT) برای کمک به آرامش یا راحتی افراد بی قرار و دارای استرس استفاده می شود. آنها همچنین برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم نیز بکار برده می شوند.

به نظر می رسد رفتاردرمانگرها و بیمارانشان به طور معمول استفاده از پتوهای سنگین را نسبت به پتو های معمولی ترجیح می دهند. با این حال ، مزایای دانش محور - و به طور خاص ، مزایای آن برای کودکان مبتلا به اتیسم – کمتر مشخص هستند.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با علائم اتیسم در نوجوانان

علم چه می گوید ؟

کمبود تحقیقات در مورد استفاده مستقیم از پتوهای سنگین به عنوان یک ابزار آرامش بخش یا کمک کننده خواب در کودکان وجود ندارد. در عوض ، بیشتر بررسی ها به نتایج یک مطالعه در سال 1999 در مورد مزایای تحریک فشاری عمیق با استفاده از "دستگاه آغوش" تمپل گراندین اشاره می کنند. (تمپل گراندین یک فرد بزرگسال مبتلا به اتیسم و یک حامی مهم جامعه اتیسم است.)

مطالعه سال 1999 ، و همچنین مطالعات اخیر ، نشان داد که تحریک فشار عمیق برای افراد مبتلا به اتیسم مفید است. با این حال ، هیچ مطالعه ای نشان نداده است که پتوهای سنگین در واقع تحریک فشار عمیق را فراهم می کنند. در واقع ، آنها بین نوع فشار دستگاه آغوش بکار رفته مطالعه و این واقعیت که وزن بیشتر باید به معنای فشار بیشتر باشد ، اختلاف نظر دارند.

بزرگترین مطالعه اتیسم / پتوی سنگین شامل 67 کودک مبتلا به اتیسم در سنین 5 تا 16 سالگی بود. شرکت کنندگان مبتلا به اختلال خواب شدید ، هیچ بهبود معنا داری در اندازه گیری زمان کل خوابیدن ، زمان به خواب رفتن یا تعداد دفعات بیدار شدن از خواب ، نشان ندادند.

با این حال ، هر دوی شرکت کنندگان و والدین آنها پتوی سنگین را به پتو معمولی ترجیح دادند.

گرچه مطالعات مثبتی در مورد کودکان وجود ندارد ، اما یک مطالعه در بزرگسالان نشان داد 63 درصد کاهش استرس گزارش شده است. هفتاد و هشت درصد از شرکت کنندگان ، پتو سنگین را برای آرام کردن ترجیح دادند. گرچه این یک موضوع درونی است ، این مطالعه همچنین علائم حیاتی را کنترل و علائم استرس آور را اندازه گیری کرد. محققان از این اطلاعات برای تعیین بی خطر بودن پتوهای سنگین استفاده کردند.

تحقیقات مدرسه ای در كانادا در خصوص خطرات استفاده نادرست از پتوی سنگین برای كودكان مبتلا به اتیسم در سال 2008 ، باعث شد انجمن اتیسم كانادا هشداری در مورد پتوهای سنگین اعلام كند و دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن از پتوهای سنگین ، هم به عنوان کمک کننده خواب و هم برای تسکین استرس ارائه شد.
گرچه مطالعات بیشتری برای ایجاد ارتباط مستقیم بین مطالعات تحریک فشار عمیق و پتوهای سنگین مورد نیاز است.

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

فواید آن چیست؟

پتوهای سنگین برای دهه ها در رفتار درمانی استفاده شده اند ، و هم رفتاردرمانگرها و هم استفاده کنندگان در مطالعات بی شماری آنها را ترجیح می دهند.

کسی که پتو خاصی را ترجیح می دهد ممکن است با استفاده از آن آرامش بیشتری داشته باشد. توصیفات رفتار درمانگرها و والدین حاکی از نتایج مثبت است ، بنابراین دلیلی بر این باور است که استفاده از پتو ممکن است مفید باشد. در آینده ممکن است مطالعاتی برای بررسی بیشتر این موضوع طراحی شود.

چه سایز پتویی برای من مناسب است ؟

وقتی نوبت به وزن پتوی سنگین شما می رسد ، دستورالعملهای کلی وجود دارد. کریستی لانگسلت ، می گوید: "بیشتر افراد 10 درصد از وزن فرد را توصیه می کنند ، اما تحقیقات و تجربه نشان داده است که این عدد به 20 درصد نزدیک تر است."

همچنین بیشتر تولید کنندگان پتو دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن و اندازه مناسب پتوها دارند.

سخن پاینی

تحقیقات نشان داده است که پتوهای سنگین برای بزرگسالان بی خطر هستند ، اما تاکنون هیچ نتیجه ای پیدا نشده است که نشان دهد آنها به طور قابل توجهی برای درمان کودکان مبتلا به اتیسم مفید هستند. رفتار درمانگرها ، والدین و استفاده کنندگان در بررسی ها ترجیح روشنی برای پتوهای سنگین نسبت به مدل های دیگر نشان می دهند. شاید مفید باشد که یک پتو سنگین را امتحان کنید و ببینید که آیا علائم اضطراب و بی خوابی را کاهش می دهد یا خیر.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد اتیسم و رزرو وقت مشاوره حضوری و ویزیت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

از پتوی سنگین می توان برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم استفاده کرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

رژیم غذایی خاص یا ویتامین جادویی وجود ندارد که بتواند بیش فعالی، تکانشگری و سایر علائم اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) را مهار کند ، اما حذف کردن برخی از غذاهای ناسالم ممکن است تغییراتی ایجاد کند ، این را یک بررسی جدید نشان می دهد.

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

اگر به بیماری پارکینسون مبتلا هستید ، باید متوجه شده باشید که دست ها ، پاها یا فک شما می لرزد.ما در اینجا 5 نوع از لرزش های پارکینسون رو مورد بررسی قراردادیم که می توانید آنها را با دارو یا جارجی کنترل کنید. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

بلع و مشکلات گفتاری از عوارض مولتیپل اسکلروزیس است. در کلینیک رسش درباره اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات و درمان مشکلات گفتاری بیشتر بدانید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید