کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۹

مرور کلی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی نوعی اختلال زبان است که در آن ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند. در هنگام سوال پرسیدن از فرد مبتلا به اختلال زبان بیانی ، ممکن است آنها نتوانند کلمات مناسبی برای پاسخ به شما پیدا کنند.

اختلال زبان بیانی معمولاً به بیان محدود می شود و بر توانایی کودک شما در خواندن ، گوش دادن یا تولید صدا تأثیر نمی گذارد ، مگر اینکه کودک شما دچار سایر ناتوانی های یادگیری نیز باشد.

دلایل اختلال زبان بیانی

علت اختلال زبان بیانی به درستی شناخته نشده است. اما معمولاً به سطح هوش کودک شما ارتباط یندارد. معمولا ، هیچ دلیل خاصی برای این مشکل وجود ندارد هر چند ممکن است ژنتیکی باشد یا در خانواده شما وجود داشته باشد. در موارد بسیار نادری ، این مشکل ممکن است ناشی از آسیب مغزی یا سوء تغذیه باشد. سایر مشکلات مانند اوتیسم و اختلال شنوایی نیز با برخی از اختلالات زبان همراه هستند. این مشکلات می تواند علائم کودک شما را بدتر کند. اگر سیستم عصبی مرکزی کودک شما آسیب دیده باشد ، احتمال دارد که به یک اختلال زبانی به نام آفازی مبتلا باشد.

علائم اختلال زبان بیانی

این اختلال ممکن است به تنهایی یا با یا با سایر مشکلات زبانی ظاهر شود. علائم معمولاً به مشکلاتی در واژگان و حافظه لغات غلط ، محدود می شود. به عنوان مثال ، فرزند شما ممکن است قادر به یادآوری کلماتی که تازه یاد گرفته است نباشد. واژگان کودک شما ممکن است در مقایسه با سایر کودکان در همان گروه سنی کمتر از حد متوسط باشد. کودک شما ممکن است نتواند یک جمله طولانی بگوید، کلمات را حذف کند یا آنها را به ترتیب اشتباه استفاده کند. همچنین ممکن است زمان ها را اشتباه بگیرد. به عنوان مثال ممکن است به جای "من پریدم" بگوید "من می پرم".

کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی معمولاً از اصوات پرکننده ای مانند "آه" و "اوم" استفاده می کنند زیرا آنها نمی توانند خود را به بهترین شکل ابراز کنند. همچنین آنها معمولاً عبارات و سوال ها را تکرار می کنند. کودک شما ممکن است در حالی که به چگونگی پاسخ دادن فکر می کند بخشی از سوال شما را تکرار کند.

اختلال زبان دریافتی - بیانی

اگر کودک شما علائم فوق را از خود نشان می دهد و همچنین در فهم صحبت های شما نیز مشکل دارد ، ممکن است دچار اختلال زبان دریافتی - بیانی باشد (RELD) . در این صورت ، ممکن است در درک اطلاعات ، ساماندهی افکار و پیروی از دستورالعمل ها نیز مشکل داشته باشد.

نقاط عطف رشد چه هستند

برخی از مهارت های زبانی دچار تاخیر بوده اما با گذشت زمان پیشرفت می کنند. با این حال ، در مورد اختلال زبان بیانی ، کودک ممکن است برخی مهارت های زبانی را کسب کند اما در برخی دیگر مشکل داشته باشد. دانستن نقاط عطف زبان معمول در کودکان می تواند در تصمیم گیری جهت مراجعه یا عدم مراجعه به پزشک فرزندتان به شما کمک کند.

پزشک کودکتان ممکن است به شما توصیه کند که کودک را نزد یک گفتاردرمانگر ، یک روانشناس یا یک متخصص رشد کودک ببرید. همچنین برای تعیین اینکه آیا افراد دیگری در خانواده شما دارای اختلال زبان یا گفتار است ، در مورد سابقه پزشکی آنها پرسش خواهند کرد.

چه زمانی باید در مورد رشد زبان کودک خود به پزشک مراجعه کنید

 • در 15 ماهگی، فرزند شما هیچ کلمه ای نمی گوید.
  در 2 سالگی واژگان کودک شما به کمتر از 25 کلمه محدود می شوند.
  در 3 سالگی فرزند شما هنوز با جملات دو کلمه ای صحبت می کند.
  در 4 سالگی کودک شما اغلب سوالات شما را تکرار می کند یا با جملات کامل صحبت نمی کند.

معمولا مراجعه به یک متخصص آسیب شناس گفتار و زبان توصیه می شود. آنها در درمان و معاینه افرادی که در زبان بیانی مشکل دارند ، تخصص دارند. در هنگام مراجعه به متخصص ، یک تست استاندارد اختلال زبان بیانی از کودک شما انجام می دهد. علاوه بر این ممکن است به آزمایش شنوایی نیاز باشد تا احتمال ایجاد مشکل زبان به دلیل کم شنوایی رد شود. همچنین ممکن است از نظر سایر ناتوانی های یادگیری نیز بررسی شوند.

حتما مطالعه کنید : آنچه باید در مورد آفازی آنومیک بدانید

درمان اختلال زبان بیانی

گزینه های درمانی برای اختلال زبان بیانی شامل زبان درمانی و مشاوره است.

گفتار درمانگر و کودک

زبان درمانی

کودکان برای توسعه مهارت های زبانی باید بتوانند موارد زیر را انجام دهند:

 • دریافت اطلاعات
 • درک اطلاعات
 • حفظ اطلاعات

گفتاردرمانی بر تست و تقویت این مهارت ها و کمک به کودک در افزایش واژگان او تمرکز می کند. یک گفتاردرمانگر می تواند از تکرار کلمات ، تصاویر ، مطالب خواندنی مناسب و ابزارهای دیگر برای پرورش مهارت های ارتباطی کودک شما استفاده کند.

مشاوره

کودکانی که در بیان خود مشکل دارند ممکن است احساس ناامیدی و انزوای اجتماعی کنند. کودک شما ممکن است دعوا کند زیرا در هنگام بحث نمی تواند کلمات مناسبی پیدا کند. مشاوره می تواند به فرزند شما بیاموزد که اگر از مشکلات ارتباطی خود ناامید شود چگونه باید با این موضوع کنار بیاید.

بهبودی از اختلال زبان بیانی

آینده کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی، زمانی بهتر است که این اختلال با بیماری دیگری مانند اختلال شنوایی ، آسیب مغزی یا اختلال یادگیری همراه نباشد. کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی از طریق زبان درمانی ، معمولاً می توانند یاد بگیرند که چگونه خود را کاملاً ابراز کنند. مشاوره همچنین می تواند به فرزند شما کمک کند تا از نظر اجتماعی تنظیم شود و از عزت نفس پایین او جلوگیری کند. دریافت درمان زودهنگام برای به حداقل رساندن چالش های روانشناختی که کودک شما ممکن است در نتیجه این اختلال تجربه کند بسیار مهم است.

سوال :

فرزند اول من در برقراری ارتباط با ما مشکل داشت و در مقایسه با بقیه در سن بالاتری ، صحبت کردن را شروع کرد. من نگرانم که چنین اتفاقی در مورد فرزند دوم من که در حال حاضر 15 ماهه است نیز رخ دهد. آیا کاری می توانم انجام دهم که از مشکلات زبانی مشابه برادر بزرگتر او جلوگیری کنم؟

پاسخ:

کاملاً قابل درک است که شما نگران رشد کلامی دخترتان باشید. بدون اطلاع از تشخیص فرزند اول شما ، نمی توانم پیش بینی کنم که احتمال تاخیر مشابه برای دخترتان چقدر است. در بیشتر شرایط اختلال زبان بیانی ، علت آن کامل مشخص نیست ، اگرچه تصور می شود ژنتیک در این امر نقش دارد. اگر احساس می کنید که او نیز از نقاط عطف کلامی یا اجتماعی عقب در صورتی که در15 ماهگی مانده است ، به شدت توصیه می کنم این نگرانی ها را در معاینه 15 ماهگی (یا 18 ماهگی) به پزشک متخصص اطفال او اطلاع دهید تا او بتواند معاینه کاملی را در این خصوص انجام دهد.

 برای دریافت مشاوره اختلال زبان بیانی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما هستیم .


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

از پتوی سنگین می توان برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم استفاده کرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

رژیم غذایی خاص یا ویتامین جادویی وجود ندارد که بتواند بیش فعالی، تکانشگری و سایر علائم اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) را مهار کند ، اما حذف کردن برخی از غذاهای ناسالم ممکن است تغییراتی ایجاد کند ، این را یک بررسی جدید نشان می دهد.

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

اگر به بیماری پارکینسون مبتلا هستید ، باید متوجه شده باشید که دست ها ، پاها یا فک شما می لرزد.ما در اینجا 5 نوع از لرزش های پارکینسون رو مورد بررسی قراردادیم که می توانید آنها را با دارو یا جارجی کنترل کنید. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

بلع و مشکلات گفتاری از عوارض مولتیپل اسکلروزیس است. در کلینیک رسش درباره اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات و درمان مشکلات گفتاری بیشتر بدانید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید