کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۹

مدرسه برای تابستان است! این جمله می تواند والدین را به طور هم زمان تسکین دهد و کمی مضطرب کند. به عنوان والدین هدف شما می تواند تنها گذراندن تعطیلات نباشد ، بلکه لذت بردن از آن باشد ، و شاید حتی وقتی به فرزندانتان کمک می کنید یک کار را دوباره انجام دهند ، کمی از حد معمول راحت تر بگیرید. با این حال ، مانند خواندن ، گفتار و تمرین زبان فرایندی مداوم است که اگر بخواهیم ببینیم بچه هایمان همچنان به پیشرفت خود ادامه دهند ، این فرایند نباید به مدت 3 ماه تعطیل شود.

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند سرگرم کننده و مؤثر باشد. در خانه های شلوغ و پر جمعیت تنها راه همزمان انجام دادن کارهاست. و با وجود چهار کودک وقتی باقی نمی ماند که کل صبح را صرف برنامه ریزی درسی برای هر یک از آنها کنید. بنابراین ایده های سرگرم کننده و سرعتی را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

1. در ماشین

بیشتر مردم حداقل با برخی از مدل های بازی الفبایی آشنا هستند که در آن فکر می کنید و با استفاده از حروف الفبا دنبال یک حیوان یا غذایی می گردید که با هر حرف الفبا شروع می شود. هنگامی هم که هدف شما تمرین صدای گفتار است می توانید یک بازی مشابه را بازی کنید ، فقط به جای فکر کردن به حیواناتی که با حرف س شروع می شوند به کلماتی فکر میکنید که با صدای / ط / شروع می شوند مانند "توله یگ" ، "طوطی" و "تمساح" . به نوبت به بازی ادامه می دهید تا زمانی که کسی دچار خطا شود و نتواند کلمه ای پیدا کند.

2. گچ پیاده رو

یک بازی هیجان انگیز می تواند نقاشی کشیدن با گچ روی تخته یا حتی بر روی آسفالت کوچه و پیاده رو باشد که همزمان با نقاشی کشیدن کودک به تمرین صداها نیز بپردازد.

3. شکار تصاویر

داخل خانه و حیاط راه بروید و از هر چیزی که با صدای مورد نظر شما شروع می شود عکس بگیرید. هر کس بیشترین عکس را بگیرد ، برنده می شود. البته برای به دست آوردن جایزه کودک باید تمام کلمات را به وضوح بیان کنند. حتی می توانید برای بررسی های بعدی یک کتاب سرگرم کننده از عکس هایی که گرفته شده اند تهیه کنید.

4. خمیر بازی

کلمه ای را به صورت قرعه کشی انتخاب کنید ، سپس خمیر بازی خود را به شکل آن کلمه درست کنید. بگذارید سایر هم بازی ها حدس بزنند که شما چه چیزی درست کرده اید. برای امتیاز اضافی می توانید از آنها بخواهید کلمه درست را در یک جمله بیان کنند.

5- زمین بازی

صدای مورد نظر شما هرچه باشد ، معمولاً می توانید راهی برای تمرین کردن آن در زمین بازی بیابید. به عنوان مثال در سرسره با "هل " دادن یک عروسک خرسی بر روی سرسره  می توانید صدای / ه / را تمرین کنید. با هل دادن "قوی" یا سر خوردن از سرسره "بزرگ" ، می توانید  صدای /ق/ یا /ب/ را تمرین کنید. می توانید با گفتن "سسسسسس" از بالا تا پایین سرسره تمرین کنید و وقتی به پایین سرسره رسید کلمه را پایان دهید. نکته این است که اگر خلاق باشید ، می توانید تقریباً هر صدایی را در هر کجا تمرین کنید به خصوص در زمین بازی.  

6. ماسه  بازی

چه در محوطه شنی حیات خلوت خود باشید و چه در ساحل ، بچه ها در هر سنی عاشق شن و ماسه هستند! با دفن اشیاء یا کارتهای تصویری لمینت شده و پیدا کردن آنها توسط بچه ها یک بازی گفتاری انجام دهید. وقتی آنها اشیاء یا کارتهای گفتار را پیدا کردند ، باید آنها را در صندوق ماسه خود قرار دهند. البته باید همه آنها را پیدا کنید پس حتما سعی کنید آنها را در ناحیه کوچک دفن کنید تا با دست های کوچکشان به راحتی آنها را پیدا کنند.

7. بسکتبال با توپ کاغذی

هر کلمه تمرین را بر روی یک کاغذ بنویسید. تعداد بخش ها ی هر کلمه را در زیر آن بنویسید. سپس هر تکه کاغذ را مانند یک توپ مچاله کنید. از دختر یا پسرتان بخواهید یک توپ را انتخاب کند ، آن را باز کنید ، کلمه را بگویید و دوباره آنرا مچاله کنید و توپ کاغذ را درون سطل پرتاب کنید. اگر کلمه داخل کاغذ یک کلمه سه بخشی بود و آنها توانستند توپ کاغذی را داخل سبد بندازند سه امتیاز می گیرند. اگر یک کلمه تک بخشی بود فقط یک امتیاز کسب می کنند. از بازی لذت ببرید ، و امتیاز ها را فراموش نکنید. کودک ها  کاملا رقابت را دوست دارند! 

8. قایم موشک بازی با چراغ قوه

بچه ها عاشق بازی قایم موشک بازی با چراغ قوه در خانه هستند. کلمات تمرین خود را در اطراف خانه پخش کنید و سپس چراغ ها را خاموش کنید. یک چراغ قوه به کودک خود بدهید و سپس کلمات را پیدا کنید. از آنها بخواهید که هر کلمه را هنگام یافتن آنها بگویند.

9-سر و کله زدن با کتاب

کتابهایی را انتخاب کنید که برای فرزندانتان جالب باشد و به آنها کمک کنید تصاویر یا کلماتی را پیدا کنند که با صداهای مورد تمرین شروع شوند. می توانید از آنها بخواهید هنگامی که شما کلمات را به طور واضح بیان می کنید گوش کنند یا از آنها نیز بخواهید کلمات را بیان کنند.

10. در حال حرکت

با استفاده از موبایل و تبلت خود و استفاده از برنامه های آموزشی کلمات ، جملات و داستان های مختلف را تمرین کنید.  مخصوصا برای زمانی که در مطب پزشک منتظر هستید ، در ماشین رانندگی می کنید ، در هواپیما یا در خانه هستند و قصد بیرون رفتن ندارید این برنامه ها کاملاً عالی هستند.

11.حباب

حباب بازی را فراموش نکنید! حباب ها یکی از بهترین ابزارهای درمانی مورد علاقه کودکان هستند.

امیدوارم در تعطیللات تابستان ، بتوانید روشهای عملی برای کمک به بچه های خود برای تمرین گفتار در خانه پیدا کنید. فقط باید خلاق باشید و با آنچه توجه کودک شما را جلب میکند بازی کنید.

شما چه روش های خلاقانه ای دارید که بچه هایتان گفتار و زبانشان را در خانه تمرین کنند؟

 

برای دریافت مشاوره رایگان برای اختلال زبان و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.

 


اشتراک

مطالب مشابه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

از پتوی سنگین می توان برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم استفاده کرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

رژیم غذایی خاص یا ویتامین جادویی وجود ندارد که بتواند بیش فعالی، تکانشگری و سایر علائم اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) را مهار کند ، اما حذف کردن برخی از غذاهای ناسالم ممکن است تغییراتی ایجاد کند ، این را یک بررسی جدید نشان می دهد.

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

لرزشهای پارکینسون: انواع ، علائم و درمان

اگر به بیماری پارکینسون مبتلا هستید ، باید متوجه شده باشید که دست ها ، پاها یا فک شما می لرزد.ما در اینجا 5 نوع از لرزش های پارکینسون رو مورد بررسی قراردادیم که می توانید آنها را با دارو یا جارجی کنترل کنید. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

بلع و مشکلات گفتاری از عوارض مولتیپل اسکلروزیس است. در کلینیک رسش درباره اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات و درمان مشکلات گفتاری بیشتر بدانید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید